O nás - WWW.DOBRY-SYR.CZ

Zabýváme se prodejem tradičních beskydských sýrů – nitě, oštěpky, korbáčiky a mnoho dalších. Jde především o ruční výrobu.

Oštěpek - původní valašský sýr

Slovensko má na slovenský „oštiepok“ ochranou známku již z období ČSSR, sýr se však již vyráběl ve valašských osadách prokazatelně od 18. století na obou stranách hranice mezi královstvím českým a uherským. Valaši do Království českého došli v 15. století a usadili se u východních hranic. Původní oštěpek se vyrábí z mléka ovcí plemene Valaška. Může se do něj přidávat i kravské mléko, jé polosladký, lehce kyselý a může být i uzený, ve tvaru šišky, vejce či elipsy. Vytlačuje se z dřevěných forem, dává se do slaného nálevu na necelý den, podle velikosti, potom se suší až do zežloutnutí. Nejžádanější jsou ručně dělané sýry, tzv. salašnickým způsobem.

Oštěpky na gril - alternativní bezmasé grilování

Velmi oblíbené grilování masa můžete nahradit grilováním sýra oštěpku. Oštěpky na gril se hodí se jak přírodní i uzený. Nakrájí se na plátky a položí na vyhřátý gril resp. rošt a opékají se přibližně 3 až 4 minuty po obou stranách až do stavu mírného roztečení. Oštěpek se podává se s brusinkovou sladkou polevou a chlebem. Lze jej osmahnout i na rozpálené teflonové pánvi.

Nakládané sýry

Nakládané sýry prodlužují dobu možné konzumace i sýrů hlavně z kozího mléka, které je náchylnější k rozkladu. Proto se začaly připravovat různé olejové marinády, do které se kostky sýra nakládaly, a tak vznikla skvělá sýrová delikatesa. U nás jsou velmi oblíbené nakládané hermelíny.

Syrové nitě - velmi chutné s mladým vínem

Vyrábějí se pařením vykvašeného nebo vykynutého sýra z ovčího mléka. Vytahují se do tvaru nití a chladí se a máčí v solném roztoku, proto mohou být i slanější. Korbáčiky mají obdobný proces výroby s tím rozdílem, že se vojky (nitě) splétají do podoby malých karabáčů. Pareničky jsou odvozeny z názvu sýru Parenica složení opět ovčí sýr, liší se zpracováním do pásku ručně a složením do tvaru písmene S. Průmyslově se vyrábí i z kravského mléka.

A kde si všechny tyto výrobky můžete objednat za skvělou cenu a ve vysoké kvalitě?

Kde se na chutné sýry specializují? V jedinečném eshopu dobry-syr.cz!